image

PeyamaKurd - Irak'ın bazı bölgelerinden İran'a yönelik güvenlik tehditleri olduğunu söyleyen İran lideri Hamaney, "Tek çözüm, Irak merkezi hükümetinin bu bölgelerde otoritesini genişletmesidir" ifadesini kullandı.

Başkent Tahran'ı ziyaret eden Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile bir araya gelen İran lideri Ali Hamaney, Irak'ın bazı bölgelerinden İran'a yönelik güvenlik tehditleri olduğunu ve bu tehditlerin ortadan kaldırılması için Irak merkezi yönetiminin bu bölgelerdeki otoritesini genişletmesi çağrısı yaptı.

Görüşmeye dair İran devlet televizyonunun haberine göre, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin hazır bulunduğu görüşmede, İran'ın, Sudani'nin Irak Başbakanı olarak seçilmesinden dolayı memnuniyet duyduğunu kaydetti.

"Tek çözüm, hükümetin otoritesini genişletmek"

İran Cumhurbaşkanı Reisi ile düzenlediği ortak basın toplantısında dile getirdiği, "Irak topraklarının İran'ın güvenliğini bozmak için kullanılmayacağına" dair açıklamasına işaret eden Hamaney, "Maalesef Irak'ın bazı bölgelerinde bu durum şu anda gerçekleşiyor. Tek çözüm, Irak merkezi hükümetinin bu bölgelerde otoritesini genişletmesidir" mesajında bulundu.

İki ülkenin tarihi ve stratejik ilişkilere sahip olduğunu dile getiren Irak Başbakanı Sudani, Irak hükümetinin iki ülke arasındaki anlaşmaları uygulama ve ekonomi başta olmak üzere çeşitli alanlarda ilişkileri artırma konusunda kararlı olduğunu vurguladı.