image

PeyamaKurd - Halep'in kuzey kırsalındaki eş-Şehba bölgelerinde Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) bağlı sağlık kuruluşları salgın felaketi uyarısında bulundu.

Halep'teki hastanelerde tedavi için gerekli olan çok sayıda ilacın tükendiğini ve ambulansların bölgeye girişine izin verilmediğini belirten sağlık otoritereleri, kuşatmanın devam etmesi durumunda bölgenin insani bir felaketle karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı.

Bu durumun önüne geçilmesi gerektiği konusunda Şarkul Avsat’a konuşan Sağlık Otoritesi Müdürü Dr. Muhammed Nur Şebab, güvenlik güçleri tarafından alınan önlemler ve kısıtlamalar nedeniyle ilaç girişinin engellendiğini dile getirdi.

Öte yandan Suriye’deki Kürt Kızılayı kadroları ve Afrin Hastanesi sağlık personeli, bölgeye tıbbi malzemelerin ve ilaçların girişine izin verilmemesinin kritik derecede kıtlığa ve tükenmeye yol açabileceğini belirtti.

“Esad rejimi, DSG yönetimindeki bölgelere sevkiyat girişini engelliyor”

Suriye rejimine bağlı güvenlik güçleri, geçen Haziran ayının başından bu yana DSG ve Özerk Yönetim'in kontrolündeki bölgelere araçların ve ilaç sevkiyatlarının girişini engelledi.

Aynı şekilde, Halep şehrine kritik vakaların tedavi ve ilaç temini için hizmet veren Afrin Hastanesi'ne bağlı ambulansların Halep’e gidişinin engellendiği belirtildi. Hizmet verilen bölgelerde,. Kürt Kızılayı’na ait ayakta tedavi hizmeti veren 7 sağlık noktası ve 5 kampın yanı sıra, ücretsiz hizmet veren tek Afrin Hastanesi yer alıyor.

“SOHR: Rejim bölgesinde Kovid-19 vaka sayısı bir buçuk milyona yaklaştı”

SOHR’un, rejim güçlerinin kontrol bölgelerindeki güvenilir tıbbi kaynaklardan elde ettiği bilgilere dayanan son istatistiklerine göre, Kovid-19’a yakalanan kişi sayısı yaklaşık bir buçuk milyona ulaştı. Bunlardan 1 milyon 200 binden fazla kişi iyileşirken, 25 bin 719 kişi ise hayatını kaybetti. Pandemi Suriye topraklarına girdiğinden bu yana Suriye rejimine bağlı Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı toplam vaka sayısının ise 25 bin 619 olduğu biliniyor. Bunlardan bin 885'i hayatını kaybederken, iyileşenlerin ise 21 bin 845'e ulaştığı belirtildi.

SOHR, Suriye rejiminin etki alanlarında pandeminin başlangıcından bu yana koronavirüs nedeniyle 211 doktorun hayatını kaybettiğini ve sadece 172'sinin 2020'de öldüğünü belirterek, ölen doktorları isimleriyle belgeledi.