image

PeyamaKurd - Irak’ta yaşanan gösterilere sonrası açıklamada bulunan Irak Parlamento Başkanı Muhammed Halbusi, yolsuzluğun terör kadar tehlikeli olduğunu ve "yolsuzluk devleri" olarak adlandırdığı kesimle mücadele edeceklerini dile getirdi. 

Muhammed Halbusi, ülkede 1 Ekim'den bu yana yaşanan ve çok sayıda kişinin yaşamını yitirmesine neden olan gösterilerle ilgili Meclis binasının önünde basın toplantısı gerçekleştirdi. 

Halbusi'den göstericilere çağrı 

Toplantısında göstericilere meşru haklarını talep etmeye hakları olduğunu, ancak güvenlik güçleriyle karşı karşıya gelmekten kaçınmaya çağıran Halbusi, barışçıl olması halinde gösterilerin rotasından çıkmayacağını belirtti. 

Ülkedeki yolsuzluktan bahseden Halbusi, "Yolsuzluk da terör gibi bir musibettir, yolsuzluk Irak'ın ve Iraklıların geleceğini tehlikeye atmaktadır. Irak geçtiğimiz yıllarda iki sorunla karşılaştı, bunlardan biri terör diğeri yolsuzluktu. Nasıl ki terörle mücadele ettik yolsuzluk devleriyle de mücadele etmemiz gerekiyor" ifadesini kullandı. 

“Yolsuzluk devlerinin isimlerini açıklayın” 

Halbusi, hükümetten de söz konusu "yolsuzluk devlerinin" isimlerini açıklamasını istedi. Halkın yaşam standartlarının iyileştirilmesi yönünde atılacak adımlardan da bahseden Halbusi, bu bağlamda, devlet, gelecekteki nüfus yoğunluğuna göre inşa edilecek en az 100 bin konut projesine gerekli fonu sağlayıncaya kadar gecekonduların yıkılması sürecinin durdurulacağını belirtti. 

Öte yandan Halbusi konuşmalarının devamında, "tüm çiftçilerin gelecek yıl tarım arazileri kirasından muaf tutulması ve Iraklı çiftçinin ürettiği mahsullerin ithalinin durdurulması" gibi acil önlemler alınacağını vurguladı.