image

PeyamaKurd - Irak Parlamento Başkanı seçilen Sünni Takaddum Partisi lideri Muhammed Halbusi, Irak medyasında dolaşıma sokulan dikkat çekici bir iddiaya yanıt verdi.

Irak’ta kaynağı belirsiz bir rapordan dolaşıma sokulan habere göre, Amerikan kuvvetlerinin gözetiminde eğitilmiş ve hazırlanmış, Irak'ın batı illerinden gelen ve Takaddum (İlerleyiş) Partisi lideri Muhammed el-Halbusi ve onun liderliğindeki politikacılara bağlı olanlar arasından büyük bir özenle seçilmiş bir takım güçler, “Çöl Hayaletleri” adıyla yeni bir grup oluşturdu.

Raporda ayrıca bu gücün görevinin Bağdat'taki Sünni parti ve blokların karargahlarını maruz kaldıkları saldırılara karşı korumak olduğu ve gücün, partiyi ve siyasi karargahı koruma bahanesiyle Bağdat'ta yayılmaya çalıştığı iddia edildi.

Halbusi, sosyal medyada ve silahlı gruplara yakın haber sitelerinde geniş çapta yayılan "gizemli rapora" yanıt olarak, Twitter üzerinden “Bir grup paralı asker tarafından huzursuzluk yaratma ve söylentiler yayma propagandası ve yıldırma politikası artık kimseyi aldatmıyor” dedi.

Halbusi’ye yakın bir kaynak ise, “Çöl Hayaletleri, basit insanları aldatmayı amaçlayan uydurma bir hikaye, bu çok saçma bir hikaye. Bu uydurma hikayenin arkasında devletin çerçevesi dışındaki militanların kaosu yaymak için yararlanacağı beyhude niyetler olduğundan endişeliyim. Irak halkı arasında terör yaymak, şüpheli planları örtbas etmek için sistematik bir çalışma var” ifadesini kullandı.

Öte yandan, Irak Uyanış (Sahva) Konseyi Başkanı Ahmed Ebu Rişe ise, “Bazı blokların ulusal çoğunluk hükümetine katılmaktan korkutulması için ucuz siyasi amaçlar ve çıkarlar hedefiyle yalana başvuruluyor. Biz milis ve çetelerin durumuna değil, yargı tarafından yönetilen ve yiğit ordumuz tarafından korunan bir devlete inanıyoruz” diye konuştu.