image

PeyamaKurd – Irak Parlamentosu Başkanı Muhammed Halbusi, Irak’ın stratejik ve jeopolitik konumunun önemine vurguda bulunarak, “Zorluklarla yüzleşmek için bilinçli diplomasiye ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Irak Cumhurbaşkanı Latif Reşid ve Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani’nin de katıldığı konferansta Halbusi, Irak’ın stratejik ve jeopolitik konumunun önemine vurguda bulunarak, “Zorluklarla yüzleşmek için bilinçli diplomasiye ihtiyacımız var” dedi.

Halbusi, bölgesel ve uluslararası değişimlerin yanı sıra ekonomik ve siyasi konulara değinerek, “Irak'ın stratejik ve jeopolitik konumu nedeniyle sürekli olarak çeşitli uluslararası baskılarla karşı karşıya kaldık ve her zaman büyük güçlerle uğraştık. Bu nedenle, zorluklarla yüzleşmek için bilinçli diplomasiye ihtiyacımız var ve bu engellerden bir an önce kurtulmaya çalışmalıyız” dedi.

Ayrıca, “Güvenlik ve ekonomi, bölgesel ve uluslararası ülkelerle komşuluk ilişkilerinin ve kalkınmanın iki ana ilkesidir. İşbirliği için bir ortam yaratmalıyız” diye ekledi.