image

PeyamaKurd - Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik süreci devam ederken İsveç ile ilgili yaşanan son gelişmeleri ve Erdoğan'ın açıklamasını değerlendiren Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, NATO'ya İsveç ile ayrı ayrı değil birlikte katılmayı arzu ettiklerini ifade etti.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "(NATO'ya üyelik) Biz icabında Finlandiya'yla ilgili farklı bir mesaj verebiliriz. Finlandiya'yla ilgili farklı mesajı verdiğimiz zaman İsveç şok olacak ama Finlandiya'nın da aynı yanlışı yapmaması lazım" sözlerinin ardından, bugün basın toplantısı yaptı.

Erdoğan'ın Finlandiya için üyelik sinyali vermesini değerlendiren Haavisto, "Erdoğan'ın dün akşamki konuşmasından anlıyoruz ki Türkiye'de bizim NATO sürecimizi hızlandırmak yönünde bir görüş var" ifadesini kullandı.

Ayrıca Bakan Haavisto, hala NATO'ya İsveç ile beraber üye olmayı arzu ettiklerini, son 10 ayda ittifaka katılım konusunda olumla adımlar attıklarını kaydederek, "İsveç, savunma ve dış politika alanında en yakın müttefikimiz" mesajında bulundu.