image

PeyamaKurd - Sudan'daki siyasi krizin aşılması için BM'den öneri niteliğinde bir açıklama geldi. Açıklamaya göre, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Sudan halkının isteklerini gerçekleştirmek için Sudan'ın siviller öncülüğünde bir siyasi geçişe ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.

Süreç ile ilgili açıklamada bulunan BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric’e göre, Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Abdulfettah el-Burhan, BM 77. Genel Kurulu kapsamında geldiği ABD’nin New York kentinde BM Genel Sekreteri Guterres ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Açıklamada Guterres, görüşmede, Sudan'da devam eden siyasi krizin yanı sıra "hızla kötüleşen güvenlik, ekonomik ve insani durumlar hakkında ciddi endişelerini" ifade etti.

"Kapsamlı siyasi bir anlaşmaya acil ihtiyaç var"

BM Sözcülüğünün açıklamasına göre Guterres, Sudan’da "istikrar, barış ve ekonomik refahı gerçekleştirmek için siviller liderliğinde siyasi geçişi yeniden tesis eden kapsamlı bir siyasi anlaşmaya acil ihtiyaç duyulduğunu" bildirdi.

Sudan'da, ordunun Başbakan Abdullah Hamduk’un geçici hükümetini görevden alıp olağanüstü hal ilan ettiği 25 Ekim 2021'den bu yana tam faal bir hükümet kurulamadı.