image

PeyamaKurd - Ukrayna'daki bölgelerde Rusya'nın gerçekleştirdiği referanduma ilişkin BM'den tepki geldi. BMGK'da basına konuşan Guterres, Rusya'nın, Ukrayna'nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinde düzenlediği referandumların "hiçbir yasal değeri" olmadığını ifade etti.

BM Genel Merkezi'nde basın mensuplarına açıklamada bulunan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya'nın, Ukrayna'nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinde düzenlediği referandumların "hiçbir yasal değeri" olmadığını söyleyerek "bu bölgelerin ilhakına yönelik karar" dolayısıyla Rusya'ya tepki gösterdi.

"Modern dünyada yeri olmayan bir karar"

Gelişmeleri değerlendiren Guterres, "Ukrayna'nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin ilhakına yönelik herhangi bir kararın yasal bir değeri yok ve kınanmayı hak ediyor" sözlerine yer verdi.

Guterres, kararın kabul edilemez olduğunu belirterek, "Karar, uluslararası toplumun savunduğu her şeye karşı duruyor. Bu tehlikeli bir gerginlik tırmanışı. Modern dünyada yeri olmayan bir karar. Kabul edilemez" mesajında bulundu.

Rusya'ya BM Sözleşmesine saygı duy çağrısı!

BM Genel Sekreteri açıklamasında, bir devletin topraklarının diğer bir devlet tarafından tehdit veya güç kullanımı yoluyla herhangi bir şekilde ilhak edilmesinin, BM Sözleşmesi ve uluslararası hukukun ihlali olduğunu vurguladı.

Guterres, BMGK'ın beş daimi üyesinden biri olan Rusya'yı, BM Sözleşmesi'ne saygı duymaya davet ederek, Moskova'ya karardan geri adım atma çağrısında bulundu.