image

PeyamaKurd - Viyana'da İran ile nükleer anlaşma müzakere görüşmelerini devam ederken Guterres, süreci İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile görüştü. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Abdullahiyan gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde İran'a uygulanan yaptırımların kaldırılması, nükleer müzakereler ile bölgesel ve uluslararası gelişmeleri değerlendirdi.

Tarafların gerçekleştirdiği görüşmenin ardından İran Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, görüşmede, nükleer müzakereler ile bölgesel ve uluslararası gelişmelerin ele alındığı vurgulandı.

"Anlaşmaya varma konusunda ciddiyiz"

Bakan Abdullahiyan, görüşmede, İran'ın Viyana'da devam eden nükleer müzakereleri sürdürmede kararlı olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi:

"Biz güçlü ve devamlılığı olan bir anlaşmaya varma konusunda ciddiyiz. Elbette bu ABD'nin alacağı karara bağlı. ABD gerçekten anlaşmaya varmak istiyor mu veya müzakerelere gerçekçi bakabiliyor mu? Biz bu konuda irademizin ciddiyetini göstermiş olduk."

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile İran'ın iş birliğine değinerek ajansın siyasi kararlar almaması gerektiğini ve teknik düzeyde İran'ın iş birliğine devam ettiğini belirten Abdullahiyan, "Nükleer silah üretilmesi ülkemizin dış politika doktrininde bulunmuyor. Bu silahların yapımı ve depolanması inancımız ve politikamıza ters. Dini liderin fetvasında da bu silahların üretilmesi haram olarak kabul ediliyor" mesajında bulundu.

"İran nükleer dosyasının artık kapatılması gerekiyor"

Ayrıca görüşmede diplomasiyi İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin diğer tarafları arasındaki anlaşmazlıkları çözmenin en iyi yolu olarak ele alan BM Genel Sekreteri Guterres ise, "Nükleer görüşmelere önem veriyoruz ve diğer taraf ülkelere de bu konuda diplomasiyi sürdürmeleri gerektiğini söylüyoruz. İran nükleer dosyasının artık kapatılması gerekiyor" ifadesini kullandı.