image

PeyamaKurd - HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın cezaevine girmesinden CHP’nin neden olduğunu vurgulayan Türkiye Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “CHP’nin desteği olmasaydı eğer Demirtaş'ın dokunulmazlığı kalkmaz, böyle bir yargılama da olmazdı” ifadesini kullandı.

Demirtaş’ın cezaevine girmesinde CHP’nin payı olduğunu dile getiren Gül, Ulusal bir gazeteye verdiği röportajda, “Çok net söyledim; CHP’nin desteği olmasaydı eğer Demirtaş'ın dokunulmazlığı kalkmaz, böyle bir yargılama da olmazdı” dedi.

Gül, “Demirtaş aday olduğu için tutuklanmadı, tutuklu yargılanmakta iken aday gösterildi” diyerek, “Hakkındaki yargılamada tutuklamaya karar veren Türkiye’deki bağımsız mahkemelerdir, tahliyeye karar verecek olanlar da mahkemelerdir. Kişi tutukluyken aday gösterildi, propaganda çalışması yapamayacağı, belli kısıtlamalara tâbi olabileceği biliniyor. Başka tercih yapılabilirdi, yapılmadı. Böyle bir gerekçeyle bir tahliye kanunumuzda yok. Aday olan serbest kalır denmiyor yasalarımızda” şeklinde konuştu.