image

PeyamaKurd - ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, Rus askerlerin Ukrayna'daki silahlarını bırakıp ülkeyi derhal terk etmesi gerektiğini söyledi.

New York'taki BM Genel Kurulu'nda Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısını kınayan karar tasarısının oylanmasının öncesinde konuşan Thomas Greenfield, Rusya'ya ağır eleştirilerde bulundu.

"ABD, Ukrayna halkının yanında olmayı seçiyor. Müttefiklerimiz ve ortaklarımızla koordineli olarak Rusya'ya ağır sonuçlar getirmeyi seçiyoruz." diyen Thomas Greenfield, tüm ülkelere tasarıya "evet" oyu vermeleri çağrısında bulundu.

Thomas Greenfield, Ukrayna'daki Rus askerlerine "Derhal silahlarınızı bırakıp ülkeyi terk edin" şeklinde seslenerek, Rusya'nın askerlerine yalan söylediğini savundu.

Thomas Greenfield, "Rusya'nın eylemlerinden sorumlu tutulması" için yapılması gerekenin basit bir "evet" kullanmak olduğunu ifade ederek, "Kendi ülkeniz de dahil olmak üzere üye devletlerin egemenlik ve toprak bütünlüğü hakkına sahip olduğuna inanıyorsanız, 'evet' oyu verin" dedi.

"Güvenlik Konseyi barışı tartışırken, Putin savaş ilan etti. Ukrayna, kendisini büyük bir cesaret ve güçle savundu. Ve şimdi Rusya, Ukrayna'ya karşı yürüttüğü harekatın vahşetini artırmaya hazırlanıyor gibi görünüyor."