image

PeyamaKurd- Dünya'nın en büyük arama motoru Google 2019 verilerini açıklandı.

Buna göre dünyada Kürtleri en çok Google arama motorunda arayan ve merak eden ülke Amerika oldu.

“Kurds (Kürtler)” kelimesinin dünyada en popüler olduğu şehirlerin başında Washington geliyor.

Washington’u ise sırasıyla, Yonkers, Los Angeles, Chicago, Philadelphia, New York, Toronto, Sydney, Londra, Melbourne ve İstanbul takip ediyor.

Kürtler kelimesinin dünya geneli arama motorlarında aranırken çıkan en alakalı sorgular listesinde ise ilk olarak “Turkey Kurds” olarak sonuçlara yansıyor. Bu listenin ikinci sırasında ise “who are the kurds” sorgusu yer alıyor.

Dünyada birçok insan Kürtleri merak ediyor

Diğer yılara oranla 2019’da dünya genelinde birçok kişi Kürdistan, Kürtler ve Rojava kelimelerini aratarak Kürtler hakkında bilgi sahibi olmak istemiş. Bu oran diğer yıllara oran ile büyük artış göstermiş.

 “Kürdistan” kelimesinin 2019 yılında dünyada en popüler olduğu yer ise Irak ve Kürdistan Bölgesi oldu.

Kürdistan kelimesinin dünya geneli arama motorlarında aranırken çıkan en alakalı sorgular sıralamasında ilk olarak “in Kurdistan” göze çarpıyor.

Dikkat çeken diğer sorgular ise, “Kurdistan map”, “ Kurdistan News”, “Iraq Kurdistan”,”Kurdistan Erbil”, “Turkey kurdistan” ve “Flag Kurdistan” sorguları yer alıyor.

Rojava kelimesi en çok Diyarbakır’da aranmış

Google arama verilerine göre, 2019 yılında Rojava hakkında en çok arama yapan ülkelerin ilk sırasında Kürdistan Bölgesi ve Irak geliyor.

Rojava kelimesinin dünyada en popüler olduğu şehirlerin başında Diyarbakır geliyor. Diyarbakır’ı ise sırasıyla; Drochtersen, Zürih, Berlin, Viyana, İzmir, İstanbul, Ankara, Paris ve Londra olarak arama sonuçlarında listeleniyor.