image

PeyamaKurd - Tehdit Altındaki Halklar Topluluğu (GFBV) Almanya şubesi Göttingen’de yaptığı açıklamada, Türkiye’ye Afrin politikası üzerinden suçlamalarda bulundu.

Açıklamada Türk hükümeti, Afrin bölgesinde nüfusu İslamlaştırmaya yönelik çalışmalar yapmakla suçlandı.

GFBV Ortadoğu uzmanlarından Kamal Sido, bir zamanlar Afrin nüfusunun yüzde 96'dan fazlasını ılımlı sünni Müslüman Kürtlerin oluşturduğunu ancak Türkiye'nin bölgedeki varlığının başlamasıyla birlikte demografik yapının değiştiğini dile getirdi.

Sido, bu süreçte halkının çoğunun bölgeyi terk ettiğini ve yerlerine radikal islamcıların yerleştirildiğini iddia etti. Kemal Sido, artık aynı bölgede yaşayan Kürtlerin oranının yüzde 25'e indiğini vurguladı.

“Türkiye’nin en önemli hedeflerinden biri, Afrini Kürtlerden arındırmak”

Ezidi nüfusun da büyük ölçüde Afrin'i terk etmek zorunda bırakıldığını belirten Sido, “Bu, Türkiye'nin en önemli hedeflerinden birine ulaşma eşiğinde olduğu anlamına geliyor: Afrin'i Kürtlerden arındırmak” ifadelerini kullandı.

DW Türkçe’nin Tehdit Altındaki Halklar Topluluğu raporuna dayandırdığı habere göre, Afrin'deki camii ve Kur'an okullarında verilen vaazlarin içeriği Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirleniyor.

Konuyla ilgili konşan Ortadoğu uzmanı Kamal Sido, "Çoğu zaman küçük kızlar bile başörtüsü takmak zorunda kalıyor. Son Gazze savaşı sırasında da camilerde İsrail ve Yahudilere karşı büyük tahrik vardı" diye konuştu. Sido, "Bu bilgiler ışığında Türk otoritesinin artık resmi olarak Almanya'daki İslam din derslerinde de söz hakkına sahip olması anlaşılmaz" dedi.

“DİTİB, Erdoğan hükümetinin etkisi altında”

Son günlerde Almanya'daki en büyük Müslüman çatı örgütü Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'nin (DİTİB) Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin İslam din dersi müfredat komisyonuna dahil edilmesi yoğun tartışmaya neden olmuştu.

Tehdit Altındaki Halklar Topluluğu, DİTİB'in Erdoğan hükümetinin etkisinde olduğunu savunarak, liberal bir örgütten ziyade radikal bir İslam anlayışını benimsediğini iddia ediyor.

Tehdit Altındaki Halklar Topluluğu, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'e yönelik düzenlediği Zeytin Dalı Harekâtı başlangıcında Almanya'da DİTİB'e bağlı neredeyse tüm camiilerde zafer duaları okunduğunu vurguladı.