image

PeyamaKurd - Cidde'deki KİK zirvesinde konuşan Suudi Veliaht Prens Selman, enerji politikalarındaki dalgalanmalara dikkat çekti. Suudi Veliaht Prensi, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde Körfez İşbirliği Konseyi üyesi 6 ülke ile Mısır, Irak ve Ürdün liderlerinin katıldığı zirvede yaptığı konuşmada, gerçekçi olmayan enerji politikalarının enflasyonun daha da yükselmesine yol açacağını ifade etti.

Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde Körfez İşbirliği Konseyine (KİK) üye ülkeler (Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn, Kuveyt, Umman ve Birleşik Arap Emirlikleri) ile ABD Başkanı Joe Biden, Mısır, Irak ve Ürdün liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilen, Cidde Güvenlik ve Kalkınma Zirvesi’ne katılan Suudi Arabistan Veliahdı ve Başbakan Yardımcısı Prens Muhammed bin Selman bin Abdülaziz Al Suud, dünyadaki gelişmelere değindi.

Küresel talebi karşılamak için fosil yakıt ve temiz enerji teknolojilerine daha fazla yatırım yapılması gerektiğini belirten Prens Selman, gerçekçi olmayan enerji politikalarının enflasyonun daha da yükselmesine, işsizliğin artmasına ve ciddi güvenlik sorunlarına yol açacağını belirtti.

Açıklamalarında Suudi Arabistan'ın şu anda 12 milyon olan enerji üretim kapasitesini 2027 yılına kadar günde 13 milyon varile çıkardığını ifade eden Selman, "Gelecekte Krallığın üretimi artırmaya yönelik daha fazla kapasiteye sahip olmadığını” kaydetti.