image

PeyamaKurd - Rusya'nın Avrupa'nın en büyüğü olan Ukrayna'daki nükleer santraldeki operasyonları sürerken, G7 ülkelerinden Moskova yönetimine çağrı geldi. Ortak açıklama yapan G7 ülkeleri, Rusya'ya, kontrolünü ele geçirdiği Zaporijya nükleer santralini Ukrayna'ya derhal geri bırakması çağrısında bulundu.

Ukrayna'daki nükleer santral ile ilgili kritik süreç devam ederken Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, G7 ülkeleri Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Birleşik Krallık, AB ve ABD Dışişleri Bakanlarının ortak açıklama yaptığı ve Ukrayna'ya karşı savaş açan Rusya'yı kınadıkları vurgulandı.

G7 ülkelerinin yayımladığı ortak açıklamada Moskova yönetimine yönelik, "Rusya, Ukrayna'nın uluslararası toplum tarafından tanınmış topraklarından askerlerini derhal çekmeli ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı duymalıdır" sözlerine yer verildi.

"Rusya, santrali Ukrayna'ya devretmeli"

Açıklamada, Rusya’nın Zaporijya nükleer santralindeki kontrolünün bölgeyi tehlikeye attığı belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Rusya, Ukrayna’nın Zaporijya nükleer santrali ve bütün nükleer faaliyetlerinin tüm kontrolünü derhal egemen devlet Ukrayna'ya devretmelidir. Zaporijya nükleer santralini işleten Ukraynalı yetkililer, görevini tehdit ve baskı olmadan yerine getirmelidir.”

Ortak açıklamada, Ukrayna'nın nükleer tesislerinin ele geçirilmesinin, nükleer kaza, Ukrayna halkına karşı tehlike, çevre ülkeler ve uluslararası topluma karşı tehdit oluşturduğu vurgulandı.