image

PeyamaKurd - G7 ülkelerinin maliye bakanları, Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

G7 ülkelerinin maliye bakanları, Rusya'nın Ukrayna’ya dair yapmış olduğu saldırılarına karşı yapılacak olan ve savaşın küresel ekonomi üzerindeki zararlı etkilerine verilecek tepkiyi görüşmek üzere çevrimiçi bir toplantı düzenledi.

Yapılan toplantı sonrası yayınlanan ortak bildiride, G7 ülkelerinin Ukrayna'nın yanında olmayı sürdüreceği vurgulanırken, Rusya'nın işgal girişiminin küresel ekonomide istikrarsızlığa sebep olduğu, küresel enerji ve gıda güvenliğini tehdit ettiğine dikkat çekildi. G7 ülkelerinin Rusya'nın saldırgan davranışlarına yönelik uygulanan koordineli yaptırımları devam ettirmeye kararlı olduğu bildirilen açıklamada, Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması konusunda karar aldıklarını duyurdular.

Ayrıca Moskova'nın gelirlerini azaltmayı ve enerji fiyatlarındaki artışın önüne geçmeyi hedefleyen bu karar kapsamında rafinerilerin ve ticari alıcıların Rus ham petrolü ithal etmesine yalnızca G7 koalisyonu tarafından belirlenen tavan fiyat üzerinden izin verileceği aktarıldı.