image

PeyamaKurd - İsveç'te aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan'ın Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakmasının yankıları sürerken Financial Times, Kur'an-ı Kerim yakma olayının ardından İsveç'in NATO üyeliğinin tehlikeye girdiğini ileri sürdü.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik süreci devam ederken Financial Times gazetesinde yayımlanan makalede, NATO üyeliği hedefine ulaşmak isteyen İsveç'te Başbakan Ulf Kristersson ve Dışişleri Bakanı Tobias Billström'ün, Türkiye'de sadece iktidarın değil muhalefetin de tepki gösterdiği olayın yarattığı öfke dalgasını dindirmeye çalıştığı vurgulandı.

"NATO üyelik süreci başarısızlığa sürükleniyor"

İsveç Başbakanı Kristersson ve Dışişleri Bakanı Billström'ün açıklamalarına yer verilen haberde, Türkiye'yi ülkenin NATO üyeliği başvurusunu desteklemeye ikna etme girişimlerinin başarısızlığa sürüklendiği iddia edildi.

FT'ye konuya dair demek veren Stockholm Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Paul Levin, NATO müzakerelerinin "derin bir krize sürüklendiğini" kaydetti.

İsveçli Akademisyen Levin açıklamalarında şu değerlendirmelerde bulundu:

"Erdoğan iktidarda kalırsa, en azından diğer NATO müttefikleri Ankara'yı ikna etmek için ellerindeki havuç ve sopaları göstermedikçe; üyelik onayın önce aylar değil, yıllar geçtiğini görebiliriz."