image

PeyamaKurd – İngiliz gazetesi The Financial Times, Laura Pitel imzasını taşıyan ABD’nin Cumhuriyetçi Senatörü Lindsey Graham'ın Türkiye temaslarını değerlendiren bir haber/analiz yayımlandı. Analizde Tayyip Erdoğan ile birlikte Fazıl Say'ın konserini izlemeye birlikte giden Graham, ABD'nin mesajını net bir şekilde iletmekten de geri durmadı dendi.

Analizde, "En etkili Cumhuriyetçi senatörlerden olarak gösterilen Lindsey Graham, Ankara’nın kendilerinin silahlandırdığı insanlara saldırmasının delilik olacağını söyledi" dendi.

Amerikalı senatör, Suriye’nin steroidli Irak olacağı konusunda uyarıyor. Graham ayrıca Ankara’da,  Amerika’nın bölgeden asker çekmesinin kaosa yol açabileceği yolunda uyarılarda bulundu.

‘Hormonlu bir Irak’

Graham, Ankara’ya yaptığı ziyarette yerine açıkça başka bir plan koyulmadıkça, Donald Trump’ın Amerikan askerlerini çekme planının, bölgede kaos yaratarak, “hormonlu bir Irak” benzeri durum oluşturacağı uyarısı yaptı

Senatör Graham , Trump’ın terör örgütü IŞİD’in yenildiği ve Rojava’daki ABD askerlerinin geri çekileceğini bildirmesinin bölgede kaos yaratılmasının yolunu açabileceğini dile getirdi.

Cuma günü Erdoğan ve diğer yüksek yetkililerle yaptığı görüşmenin ardından konuşan Graham, “Geri çekilmeyi istemeyi anlayabilirim ama bir yedek plan olmadan geri çekilmek kaostur. Başkan Trump’ı Başkan Obama’nın Irak’ta yaptığı gibi sonuçlarını anlamaksızın çıkmaması konusunda uyarıyorum. Bunu iyi şekilde düşünmezsek sonuç hormonlu bir Irak olacak” ifadelerini kullandı.

‘Erdoğan, operasyon sözünü önceden verdi’

Ankara YPG güçlerini terörist olarak değerlendiriyor. Erdoğan Kürt güçlerince kontrol edilen Rojava’dan onları uzaklaştırmak için operasyon yapılacağının sözünü çok önceden verdi.

Amerika-Türkiye ilişkileri geri çekilme öncesinde hep inişli çıkışlı bir seyir göstermişti. Türkiye Erdoğan ile Trump arasındaki bir telefon görüşmesi sonrasında ortaya çıkan geri çekilmeyi büyük bir memnuniyet ile karşılamıştı.

Ancak gelinen durumda ABD’nin Kürtlerin korunması amacıyla kendilerinden talepleri nedeniyle sinirleniyorlar. Amerika ise iki bin askerinin yaklaşan geri dönüşlerinin etkisini biraz olsun hafifletmeye çalışıyor.

Pazartesi günü, Trump “Kürtlere saldırırlarsa Türkiye ekonomisini mahvetme” yönünde bir tehdit savurdu. Daha sonra ise bir telefon, mail trafiği ile sorunun çözüldüğü ifade edildi.