image

PeyamaKurd - Amerikan basınına göre Beyaz Saray'da Rusya'ya uygulanması planlanan yeni yaptırımlar konusunda farklı yaklaşımlara sahip iki grup oluştuğu ileri sürüldü.

Rusya'ya yönelik ABD Siyasi İşlerden Sorumlu Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Victoria Nuland yaptırımlar konusunda kararlı bir tutum sergilerken, Hazine ve Dışişleri bakanlıklarındaki bürokratlar yaptırım uygulanmasını prensip olarak desteklese de bu adımın ABD ekonomisi üzerindeki olumsuz etkisi yaratabileceğini öngörüyor.

Financial Times'ın haberine göre, yaptırımlar konusunda endişeleri olan grup, partnerlerin tutumunun göz önünde bulundurulmasını savunuyor ancak Nuland ABD'nin adımının Avrupa Birliği'nin görüşüne bağlı kalmasına şüpheyle bakıyor.

Yaptırımlar kapsamında Rus iş insanı Oleg Deripaska ve Rusal şirketine 2018'de yılında uygulanan yaptırımları anımsatan 'şüpheci taraf', söz konusu kısıtlamaların alüminyum piyasasında fiyatları artırdığını ve Rus şirketin hisselerindeki 'devasa hareketlerin' ardından yaptırımların iptal edildiğini kaydetti.