image

PeyamaKurd - Fransa ile BAE arasındaki ikili ilişkilere değinen Fransa'da aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa Hareketinden (LFI) milletvekili Clementine Autain yaptığı açıklamada, Fransa'yı Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Yemen'de Fransız Total şirketinin de faaliyette bulunduğu bir fabrikada işlediği suçları örtbas etmekle suçladı.

Ulusal Meclis'te konuşan Fransız vekil Autain, "Sayın (Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves) Le Drian ve Sayın (Savunma Bakanı Florence) Parly ne kadar yalan söylemeye devam edeceksiniz" açıklamasına yer verdi.

Fransız vekil: "BAE tarafından işgal edildi"

Muhalif Fransız vekil Autain, Yemen'de bulunan ve bir kısmı Fransız şirketi Total'e ait Balhaf fabrikasının BAE tarafından "işgal edildiği" dile getirerek, Birleşmiş Milletler (BM) ve sivil toplum kuruluşlarına göre bu fabrikada insanların gizli şekilde tutulduğu ve işkence yapıldığını vurguladı.

Macron yönetimine sert eleştirilerde bulunan Autain, "Bu konuda Parly'ye soru sordum. Kendisi bilgisinin bulunmadığını söyledi. Le Drian'a endişelerimi dile getirdim. Beni ilgili şirketlere yönlendirdi. Bakanlar ne işe yarıyor acaba" ifadesini kullandı.

Autain açıklamasında, 51 milletvekilinin Balhaf fabrikasında yaşananların açıklığa kavuşturulması için Le Drian'a açık mektup gönderdiğini belirterek, Fransız hükümetin sessizliği ve "körlüğü" karşısında burada bu 51 milletvekilinin sözcülüğü yaptığını kaydetti.

"Savaş suçlarını nasıl örtbas edersiniz sorusu"

Fransız vekil eleştirisinde, Balhaf fabrikası kurulurken Fransız devletinin Total'in de içinde olduğu şirketler grubuna 216 milyon avro kredi verdiğini belirtti.

Le Drian ve Parly'ye seslenen Fransız vekil şu açıklamalarda bulundu:

"Hala hiçbir şeyden haberinizin olmadığını mi iddia edeceksiniz? Askeri istihbaratın bir raporu aksini gösteriyor, bunu biliyorsunuz. Bu konuda Fransa'nın sorumluluğu var. Savaş suçlarını nasıl örtbas ederseniz? Birkaç gün önce, halkına işkence yapan (Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah) es-Sisi'yi Legion d'Honneur onur nişanı ile ödüllendirdiniz. Bugün sessizliğiniz, BAE'nin, Fransa'nın desteğiyle inşa edilen bir fabrikada işlediği suçları örtbas ediyor."