image

PeyamaKurd - Türkiye Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ile telefonda görüşme yapan Fransa Savunma Bakanı Lecornu, özellikle Rojava’ya herhangi bir askeri müdahalenin “istikrarı baltalama riski taşıdığı” konusunda uyarıda bulundu.

Görüşmede iki bakanın çeşitli konularda görüş alışverişi yaptığı ve Suriye ile Irak'taki güvenlik durumunu değerlendirdiği bilgisine yer verilen açıklamada, Lecornu’un Türkiye’ye ilişkin saldırılara derin kaygısını dile getirdi.

Türkiye’nin Rojava’ya ilişkin olası operasyonunun da gündeme geldiği görüşmede, Frnasız Bakan, böyle bir durumun bölgede gerilimi artıracağını, Terör örğütü IŞİD’e karşı mücadelede Uluslararası Koalisyon tarafından birkaç yılda kaydedilen ilerlemenin tehlikeye gireceğini belirtti.

Özellikle Rojava’ya olası bir müdahalenin istikrarı baltalama riski taşıdığı konusunda uyarı yapan Lecornu, böyle bir durumun Rojava ve Suriye'nin faaliyet gösteren Koalisyon personelinin güvenliğini tehlikeye atacağını ve Terör örğütü IŞİD’lilerin kaçışını teşvik edeceğini belirtti.

Ayrıca Fransız Bakan ülkesinin “teröre karşı mücadele” misyonuna olan bağlılığını tekrar dile getirdi.