image

PeyamaKurd - Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Türkiye'nin NATO'ya üyelik başvuruları konusunda İsveç ve Finlandiya ile imzaladığı 'üçlü muhtıranın', ittifakın diğer üyeleri için bağlayıcılığı bulunmadığını dile getirdi.

Colonna, Ulusal Meclis'te İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik protokolünü içeren yasa tasarısının kabulünden önce mecliste konuştu.

Fransız Bakan, iki İskandinav ülkesinin NATO'ya üyelik başvurusu sürecine atıfta bulunarak, 'üçlü muhtıra' için şunları söyledi, "Şunu belirtmek istiyorum ki, memorandum Ankara'nın çekincelerini kaldırmaya faydalı olmakla birlikte hiçbir şekilde NATO'yu veya üyelerini bağlayacak bir taahhüt teşkil etmez.”  

“Kürt savaşçıları unutmayacağız”

PKK'nin Avrupa Birliği'nin (AB) hazırladığı terör listesinde yer aldığını da hatırlatan Colonna, "Fakat diğer Kürt grupları, PKK'den ayrı tutuyoruz. Bu durum bizim için kilit bir ayrım” ifadelerini kullandı.

Colonna, Fransa'nın 'bölgeyi (Irak/Suriye) terör örgütü IŞİD'den kurtarmak için savaşan 'Kürt savaşçıları' unutmayacağını' da vurguladı.

Fransa'da Senato'nun ardından Ulusal Meclis de İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik protokolünü içeren yasa tasarısını kabul etmişti. Böylelikle, Fransız parlamentosu, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğini onaylamıştı.