image

PeyamaKurd - Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a aralarında 20 emekli generalin de bulunduğu askerlerin "iç savaş" uyarısı yapan mektubuna tepki gösterdi.

Savunma Bakanı Florence Parly, France Info radyosuna yaptığı açıklamada mektubu değerlendirerek, ordunun "sorumsuzca siyasallaştığını", görevinin ise ülkelerine karşı "kampanya yürütmek" değil, "Fransa'yı savunmak" olduğunu dile getirdi.

Mektuba imza atan askerlerin tamamının emekli olduğunun altını çizen Fransız Bakan, yazılan mektubun ordunun değil kendi düşüncelerini temsil ettiğini iddia etti.

Bakan Parly, askerlerin politikaya karşı iki temel zorunluluğunun da altını çizerek, bunların "tarafsızlık" ve "sadakat" olduğunu dile getirdi.

Ayrıca açıklamasında, aşırı sağcı lider Marine Le Pen'in de destek mesajına tepki gösteren Savunma Bakanı şunları dile getirdi:

"Sayın Le Pen'in cümleleri, ‘baş kumandan’ olmak isteyen birinin askeri kurumu ne kadar az tanıdığını gösteriyor ve endişe duymamıza neden oluyor."