image

PeyamaKurd - Fransa Parlamentosu, Enfal Soykırımı’nın tanınmasına ilişkin dün gerçekleştirdiği özel oturum kararını açıkladı.

Edinilen bilgilere göre Fransa Parlamentosu, Kürtlere yönelik Enfal Soykırımı’nın tanınmasına ilişkin yasa tasarısını onaylamadı.

Baas rejimi tarafından yapılan soykırım görüşülmesi toplantısına 26 parlamenter katıldı. 9 parlamenterin “evet” 17 parlamenterin “hayır” oyu kullanmasıyla tasarının reddedildiği belirtildi.

Tasarının onaylanmasına karşı çıkan parlamenterler, tarihçilerin tasarı üzerinde daha fazla çalışma yapıp tekrar meclise sunması gerektiğini söyleyerek daha fazla araştırma yapılması çağrısında bulundular.

Dolemeri: Tasarı, Kürt halkının zulme maruz kaldığından bahsediyor

Kürdistan Hükümeti Fransa Temsilcisi Ali Dolemeri, parlamentonun, Baas rejiminin Kürdistan halkına karşı işlediği soykırım suçlarını tanımaya çağıran bir yasa tasarısı hazırlama girişimine ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bu yasa tasarısı Kürt halkının zulme maruz kaldığından bahsediyor. Özelde de Baas rejiminin iş başına gelmesinden sonra Kürtlerin yaşadıklarına değiniyor. Enfal’den önce ve sonra yaşanan bütün baskılara, zulme, yaşananlara odaklanıyor. Ayrıca Fransız ve Kürt halklarının uzun tarihi bir dostlukları bulunduğu ve Kürdistan hükümeti ile Fransa hükümeti arasındaki ilişkilerin köklü bir geçmişe dayandığı vurgulanıyor.”

Enfal, Kürdistan Bölgesinde dönemin Irak Cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin’in emri ile Kürt halkına karşı uygulanan 8 aşamalı soykırım hareketinin adıdır. Enfal soykırımında kadın, çocuk, yaşlı yaklaşık 182 bin Kürt katledildi.