image

PeyamaKurd - Fransa Genelkurmay Başkanlığı'na göre, "ülkenin parçalanmaya doğru gittiği" iddiasıyla hükümeti uyararak "gerekirse göreve hazır olduklarını" açıklayan bir bildiri yayımlayan askerler hakkında soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Fransa'da iç savaş bildirisine yönelik kriz sürerken Genelkurmay Başkanı François Lecointre aktif görevde olduğu halde bildiriye imza attığı tespit edilen dördü subay 18 askerin, Yüksek Askeri Konsey'de hesap vereceğini dile getirdi.

François Lecointre açıklamasında, imzacı subayların "ordudan atılmasına kadar gidecek bir prosedür" başlattıklarını vurgulayarak, Savunma Bakanı Florence Parly'nin talimatı üzerine bu süreci başlattıklarını ifade etti.

Ayrıca Genelkurmay Başkanı Lecointre açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

"Başlatılan süreç, istisnai bir süreç. İmza atan askerlerin her biri Yüksek Askeri Konsey'e getirilecek. Sonuçta, bu kişiler hakkında askeri disiplin cezası verilecek. Eğer ordudan atılmalarına gerek görülürse, bu konudaki kararnameyi Cumhurbaşkanı imzalayacak. Bu askerlerin emekli edilmesine karar verilmesini diliyorum. Yüksek rütbeliler için ceza daha ağır olacak. Çünkü sorumluluk ne kadar yükselirse, tarafsızlık ve örnek olma yükümlülüğü de o kadar artar."