image

PeyamaKurd - Emanuel Macron yönetimindeki Fransa, Mali’de mayıs ayında yapılan ikinci askeri darbeyi gerekçe göstererek 3 Haziran'da askıya aldığını duyurduğu ‘'Mali ile ortak askeri operasyonlarını' sürdürme kararı aldı.

Kararla ilgili açıkllama yapan Fransa Savunma Bakanlığı, Paris yönetiminin, Mali ve bölge ülkelerinin otoriteleriyle varılan mutabakat sonucu Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu'nun (ECOWAS) 19 Haziran'daki zirvesinde onayladığı geçiş hükümetinin taahhütlerini kabul ettiği belirtildi.

Açıklamada “Bu koşullar altında, Barkhane Operasyonu'nda, özellikle Takuba gücünde yer alan tüm ülkelerle müşterek olarak Fransa, 3 Haziran'da durdurduğu ortak askeri operasyonları ve danışma misyonlarını tekrar başlatmaya karar verdi” denildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron 10 Haziran tarihinde yaptığı açıklamada Mali’deki darbeci yönetimi gerekçe göstererek ‘Barkhane Operasyonu'nu sonlandıracaklarını ilan etmişti.

Mali’de 18 Ağustos 2020’de askeri darbenin de arkasındaki isim olan ve sivil geçiş sürecinde cumhurbaşkanı yardımcılığı görevinde bulunan Albay Assimi Goita, 24 Mayıs'ta yapılan kabine değişikliğinin usullere uygun olmadığı gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Bah Ndaw ve Başbakan Moctar Ouane'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda üst düzey yetkilinin gözaltına alınması emrini vermişti.