image

PeyamaKurd - Almanya’da binlerce emekli askerin Telegram adlı mobil mesajlaşma uygulaması üzerinden bir araya gelerek, Berlin’de ayaklanma ve darbe planladıkları belirtildi.

"Emekli ve Eski Askerler Grubu" adı altında bir araya gelen yaklaşık 13 bin emekli ve eski asker, koronavirüs salgını kapsamında Merkel hükümeti tarafından alınan karantina kurallarını eleştiren veya salgının varlığını inkar eden hareketin içine sızarak Berlin’de düzenlenen gösteri ile mitinglerde olay çıkartıp, devlet kurumlarına yönelik saldırılar düzenlenme planları yaptıkları iddia edildi.

Söz konusu iddialar Alman gazetesi Der Tagesspiegel tarafından ortaya atılmış ardından ise güvenlik birimlerince de doğrulandı.

Öte yandan Almanya'da Federal İçişleri Bakanlığı koronavirüsü inkar eden "Querdenker" adlı grubun takip altına alındığını açıklamıştı.

Grubun üyeleri arasında "Reichbürger" olarak bilinen, Almanya’nın 1937 yılındaki sınırlarını yeniden inşa etmeyi hedefleyen monarşist-aşırı sağcı grupla ilişkili kişilerin de olduğu doğrulandı. Grupta emekli askerler dışında 1990’da lağvedilen eski Doğu Alman Ordusu’nda (NVA) görev yapmış çok sayıda askerin de faal olduğu öğrenildi.

“Macron’a ülkede büyüyen kaosu engellemezsen iç savaş çıkar, uyarısı!”

Geçtiğimiz günlerde benzer şekilde 20 emekli general ile emekli ve muvazzaf subayların bulunduğu askerler, Valeurs Actuelles sitesinde yayımladıkları açık mektupta, ülkede büyüyen bir kaos olduğu iddiasında bulunarak Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron'a bu kaosu engellemezse iç savaş çıkacağı ve ölümlerden sorumlu olacağı uyarısında bulunmuştu.

İslamcılık ve banliyölerde yaşayanların Fransa’da toplumsal bölünmeye yol açtığı iddia edilen mektupta, askerler yöneticilerin bu tehlikeleri yok etmesi gerektiğini savunmuştu.

Aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin (RN) lideri Marine Le Pen, e-bildiriye imza atan askerleri saflarına davet etmişti.

Fransa’da muhalefetin sol kanadındaki Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi (LFI) lideri Jean Luc Melenchon, ordunun lideri olan Cumhurbaşkanı'nın, Valeurs Actuelles’teki yazı ve Marine Le Pen’in buna cevabı karşısında sessiz kalmasının kabul edilemez olduğunu ve konuyu yargıya taşıyacaklarını bildirmişti.