image

PeyamaKurd - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından desteklenen tasarı, cami ve diğer Müslümanlara ait mekanları düzenlemeyi kapsıyor.

Macron'un talimatı ile yapılan Fransa'nın hükümetin "İslamcı radikalizm" olarak adlandırdığı şeyin üstesinden gelmeyi amaçlayan yasa tasarısı bugün duyuruldu.

"Tasarı Fransız Müslümanlarına karşı ayrımcılık doğuracak"

Yapılan tasarıyı “ayrılıkçılar” olarak adlandırdığı ulusa zarar verecek şekilde genişletmesine rağmen insan hakları örgütleri bunun Fransız Müslümanlara karşı ayrımcılık doğuracağını dile getiren Macron, yasayla ilgili endişeleri olduğunu ifade etti.

Yapılan tasarıya göre, ülkedeki 2.600'den fazla caminin birçoğu şu anda dernek kurallarına göre faaliyet gösteriyor. Camiler için dış finansman yasak olmasa da, ilgili meblağ 10.000 avrodan (12.000 $) fazla olursa ilan edilmesi gerekecek. Çok eşlilik uygulayanlara ise Fransa'da ikamet izni kaldırılacak.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron bu yılın başlarında destek toplamak amacıyla tasarıyı anlattığında, İslam'ın küresel olarak "kriz halindeki bir din" olduğunu söylemiş, tüm dünyadaki Müslümanları Fransa karşıtı protestolara yol açmıştı.