image

PeyamaKurd - Başkent Roma'da yapılan toplantıda İtalya ile Fransa arasında dış politika, savunma ve güvenlik, adalet, ulaştırma, eğitim, ekonomi, sanayi, içişleri ve düzensiz göç konularını ilgilendiren pek çok alanda güçlendirilmiş ikili iş birliği anlaşması imzalandı.

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın cumhurbaşkanlığı sarayı Quirinale’de ev sahipliği yaptığı törenle, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İtalya Başbakanı Mario Draghi, iki ülke arasında farklı alanlarda iş birliğini güçlendirmeyi hedefleyen anlaşmayı imzaladı.

Draghi ve Macron, cumhurbaşkanlığındaki imza töreninin ardından, Roma'daki devlet konukevi Villa Madama'ya geçerek burada anlaşmayla ilgili ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Başbakan Draghi, anlaşmanın karşılaşılan ortak sorunların birlikte idare edilmesini sağlayacağını ifade ederek, bu anlaşmanın ikili ilişkileri sağlamlaştırmanın ötesinde, Avrupa entegrasyon sürecini de teşvik etmek istediğini dile getirdi.

"Sınırları korumak için iş birliğimizi arttıracağız"

Basın toplantısında bu anlaşmanın Avrupa’nın kaderi için çok şeye karşılık geldiğini dile getiren Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "Fransa ve İtalya, her şeyi birlikte yapmalı. Bu son dönemde koronavirüse karşı birlikte mücadele ettik, örneğin Libya'da da...” sözlerine yer verdi.

Macron, Quirinale Anlaşması ile ortak bir jeopolitik vizyon oluşturacaklarını aktararak şunları dile getirdi:

"NATO’ya katkıda bulunan, daha güçlü bir ortak Avrupa savunmasının inşasına katkı yapacağız. Yasa dışı göçle ve insan kaçakçılarına karşı mücadelede Avrupa’nın dış sınırlarını korumak için iş birliğimizi artıracağız."

Ayrıca bu anlaşmanın Almanya ile yapılan anlaşmayla kıyaslanmasına ve Almanya’ya karşı gibi yorumlanmasına ilişkin bir soru yanıt veren Macron, Quirinale Anlaşması ile İtalya’nın Almanya'nın yerini aldığı yorumlarına karşı çıktı.