image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği'nin kilit pozisyonları üzerinde anlaşmaya varmak yapılan toplantılarda uzlaşmaya hala varılmamış olmasından şikayetçi olan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Çok fazla gizli ajanda var” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği Komisyon Başkanlığı, Konsey Başkanlığı, Avrupa Merkez Bankası Başkanlığı gibi kilit görevlerin dağılımı için Brüksel'de yapılan toplantılara Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da katıldı.

Ara verilen ve bugün de (2 Temmuz) süredeği öğrenilen toplantıdan memnuniyetsiz çıkan Macron, "Avrupa'nın ciddi imajını zedeliyoruz. Güvenilirliğimiz bu toplantı ile kirlendi" diye konuştu. 

"Hiç karar veremeyen 28 kişilik bir kulüp olamayız. Uzlaşmak için çok daha etkili bir yöntem kullanılmalı" ifadelerini kullanan Macron, AB'nin genişletilmesi ve yeni üyeliklerin kararlaştırılmasından bahsedenleri eleştirerek "Henüz daha başkanlık konusunda bile anlaşılamıyor" diye konuştu.

Macron ayrıca, "Fransa, başından beri herkes için kabul edilebilir bir kalıp bulmak için çalıştı" diyerek, "Bu başarısızlığın masada yeri olmayan bölünmelerden ve kişisel çıkarlardan kaynaklandığı açıktır. Çok fazla gizli ajandamız olduğunda kolektif dinamikler yoktu" açıklamasında bulundu.