image

PeyamaKurd - Almanya'da devam eden 56'ncı Münih Güvenlik Konferansı'nda konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "İdlib'de yaşananlarla ilgili Rusya ile aynı fikirde değiliz. Bu kabul edilemez" ifadesini kullandı. 

"İdlib'de yaşananlarla ilgili Rusya ile aynı fikirde değiliz. Bu kabul edilemez" diyen Macron, Rusya'nın son yıllarda askeri alanda güçlendiğine dikkat çekerek, "Ne Rusya yanlısı ne Rusya karşıtıyım. Ben Avrupa yanlısıyım" sözlerine yer verdi. 

Rusya'nın siber saldırılar veya sosyal medyada yapılan manipülasyon yoluyla Batılı demokrasileri istikrarsızlaştırmaya devam edeceğine değinen Macron, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile müzakerelerin başlaması konusunda Fransa'nın veto etmediğini belirterek, birçok ülkenin müzakerelerin başlamasına karşı çıktığını kaydetti. 

Avrupa'nın savunma alanında güçlenmesi gerektiğini ancak bunu yaparken NATO'ya da ihtiyaç duyduklarını belirten Macron, "Türkiye ve Rusya, bizim değerlerimizi paylaşmayan bölgesel güçler ve bize komşular" diyerek, Avrupa'nın gelecek yıllarda daha demokratik olacağını belirtti.