image

PeyamaKurd - Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Rusya’nın paramiliter askeri örgütü olarak düşünülen Wagner grubu’nun Mali’deki cunta yönetimi ile anlaşmaya varmasına sert tepki gösterdi.

Jean-Yves Le Drian, Mali’de iktidardaki askeri cunta ile Rus Wagner grubu arasındaki herhangi bir anlaşmanın ülkedeki Fransız gücü varlığıyla bağdaşmayacağını söyledi.

Ulusal Meclis Dış İlişkiler Komitesi’nde konuşma yapan Le Drian, “Mali’de bu tarz bir grubun müdahalesi, Mali’nin bölgedeki ve uluslararası ortaklarının faaliyetleriyle çelişecektir” ifadesini kullandı.

Fransa Savunma Bakanı: Malili yetkililer Wagner ile bir anlaşma imzalarsa…

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly de, Mali ile Wagner Grubu arasındaki herhangi bir anlaşmanın, Fransa’nın Sahel bölgesinde sekiz yıldır devam eden askeri müdahalesinin devamı için ciddi endişe ve çelişki kaynağı olacağını dile getirdi.

Parly, “Malili yetkililer Wagner grubuyla bir anlaşma imzalarsa, bu durum endişe verici olduğu gibi Sahel ülkelerini desteklemek için yıllardır yaptığımız her şeyi anlamsız kılar” diye konuştu.

Wagner grubu ile Mali yönetimi anlaştı iddiası!

AFP’nin Fransız kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Mali’de darbenin ardından kurulan asker ağırlıklı geçiş hükümetinin, ordunun eğitimi ve üst düzey yetkililerin korunması için Rus Wagner grubu ile bin paralı askerin ülkeye gönderilmesini öngören bir anlaşma imzalamayı düşündüğü iddia edildi.

Reuters haber ajansının yedi diplomatik ve güvenlik kaynağına dayandırdığı habere göre ise, Rus Wagner Grubu'nun ülkeye asker göndermesi için Malili askeri cunta ile Rus yetkililer arasında anlaşma yapılması ihtimali yüksek.

Batı Afrika'yı takip eden Avrupalı bir kaynak ve bölgedeki bir güvenlik kaynağı, Mali'ye en az 1000 paralı askerin gelebileceğini söyledi. Diğer iki kaynak, sayının daha düşük olduğunu belirtti.