image

PeyamaKurd - Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un katılımıyla gerçekleşen güvenlik zirvesinden olağanüstü hal (OHAL) kararı çıkmadı.

Fransa’da “Sarı Yelekliler” olarak bilinen akaryakıt zammı protestolarının büyümesine ilişkin yapılan güvenlik zirvesinde Fransa Adalet Bakanı Nicole Belloubet “Bu aşamada olduğumuza emin değilim ve olağanüstü hale karşı alternatiflerin olduğunu düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron büyüyen 'Sarı Yelekliler' protestolarını görüşmek için pazar günü güvenlik birimi yöneticileriyle acil durum toplantısı düzenledi. Macron, Başbakan Edouard Philippe'den muhalefet parti liderleri ve Sarı Yeleklilerden bir heyet ile görüşmesi talebinde bulundu.

Diğer taraftan ise yaşanan olaylara ilişkin Fransa İçişleri Bakanlığı ise, ülke çapında düzenlenen Sarı Yelekliler gösterilerinde Cumartesi günü 263 kişinin yaralandığını ve 630 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Açıklamaya göre çıkan ülke genelinde 136 bin kişinin katıldığı gösterilerde 263 kişinin yaralandı, 630 kişi ise gözaltına alındı.