image

PeyamaKurd - Fransa, İngiltere’nin AB ülkelerinden gelen Kovid-19 aşılı yolculara karantina zorunluluğunu kaldırmasına Fransa’yı dahil etmemesine tepki gösterdi.

Fransız LCI kanalına açıklama yapan Fransa’nın AB İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Clement Beaune, İngiltere’nin AB ülkelerinden gelen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılı yolculara karantina zorunluluğunu kaldırmasına Fransa’yı dahil etmemesini, ‘ayrımcı bir önlem’ olarak yorumladı.

İngiltere'nin AB ülkeleri ve ABD'den gelen Covid-19 aşılarını tamamlamış kişilere karantina zorunluluğunu kaldırdığını ancak Fransa’yı bu uygulamanın dışında bıraktığını anımsatan Clement Beaune, bu önlemi aşırı ve anlaşılamaz bulduğunu belirtti.

Beaune, “Bu, Fransa’ya karşı ayrımcı bir önlem kararıdır, Delta varyantı nedeniyle bizden çok daha zor durumda olan ülkeler için bile karantina zorunluluğunu kaldırdılar” diye konuştu.

Beaune, ayrıca AB ülkeleri sınırlarını ABD'ye açsa da ABD'nin aynı şekilde karşılık vermemesini esefle karşıladıklarını dile getirdi.