image

PeyamaKurd -ABD ve Avustralya ile yaşanan son anlaşma krizi ile ilgili değerlendirmesinde bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, denizaltı anlaşması krizinde "eski ortakları" olarak nitelediği ABD ve Avustralya'daki büyükelçilerini memnuniyetsizliklerini göstermek için geri çektiklerini vurguladı.

France 2 televizyonunda konuk olduğu programda ABD ile Fransa ilişkileri tarihinde ilk defa büyükelçilerini geri çağırdıklarını vurgulayan Bakan Le Drian, bunun iki ülke arasındaki ve Avustralya ile krizin şiddetini gösterdiğini belirtti.

Jean-Yves Le Drian programdaki açıklamasında, "Yalan, ikiyüzlülük, ciddi bir güven ihlali ve hor görmeyle karşılaştık. Aramızda işler yolunda gitmiyor, bu kriz anlamına geliyor" sözlerine yer verdi.

Fransız Bakan konuşmalarında, Fransa'nın ABD ve Avustralya'daki büyükelçilerini geri çekmesi konusunda, "Eski ortaklarımıza ciddi bir memnuniyetsizlik, aramızda ciddi bir kriz olduğunu göstermenin bir yoluydu." diyerek, Avustralya ve ABD'deki çıkarlarını savunmak için pozisyonlarını yeniden değerlendireceklerini kaydetti.

Ayrıca açıklamasının devamında, İngiltere'yi de sürekli fırsatçılık peşinde olmakla suçlayan Jean-Yves Le Drian, bu nedenle Londra büyükelçisini geri çekmeyi gereksiz gördüklerini belirtti.