image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği (AB), NATO ve Avrupa ülkelerinden, Fransa'nın Nice kentinde düzenlenen bıçaklı saldırıya kınama açıklaması yapıldı.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Nice'teki çirkin ve acımasız saldırıyı kınıyorum. Tüm kalbimle Fransa'nın yanındayım" sözlerine yer verdi.

Tüm Avrupa'nın Fransa ile dayanışma içinde olduğunu belirten Von der Leyen, "Barbarlık ve fanatizme karşı birlik içinde ve kararlı şekilde duruyoruz" mesajında bulundu.

Saldırıyı kınayan AB Konsey Başkanı Charles Michel, sosyal medya hesabında Fransa ve Fransız halkının yanında durduklarını ifade ederek, "Tüm Avrupa sizinle" dedi.

Konuyla ilgili NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise saldırıya ilişkin kınamasında Fransa halkına ve kurbanların yakınlarına başsağlığı diledi. Stoltenberg, "Nefretin toplumlarımızda yeri olamaz. NATO, müttefik Fransa ile birliktedir" açıklamasında bulundu. 

Ayrıca açıklamada bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Nice'te bir kilisede yaşanan korkunç cinayetler karşısında derinden sarsıldım. Kalbim katledilenlerin ve yaralıların yakınlarıyla. Bu zor zamanlarda Almanya olarak Fransız halkıyla dayanışma içindeyiz" sözlerini kullandı.