image

PeyamaKurd - Fransa'da akaryakıt zamları ile başlayan isyan ateşi, Avrupa'yı da sardı. Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde Sarı Yeleklileri destekleyen ve kendi hükümetlerinin koyduğu vergi ve zamlara karşı protestolar yapıldı.

Fransa dışında Belçika'da polis, Başbakan Charles Michel’in istifasını isteyen Sarı Yelekliler’in protestosunda göz yaşartıcı gaz ve basınçlı su kullandı. Brüksel’deki gösteride protestocular polise taşların yanında bazı cisimler fırlattı.

Yaşanan olaya ilişkin Brüksel polis sözcüsü Ilse Van de Keere 400 civarında protestocudan 100’ünün gözaltına alındığını kaydetti. Belçika ve Hollanda’daki göstericilerin tam olarak neyi protesto ettikleri ise net değil. Zira iki ülkede de yakıt fiyatlarına bir zam olmadı. Fransa’daki olayları tetikleyen yakıt fiyatlarına zamdı.

Avrupa Parlamentosu'na yürüdüler...

Yapılan gösterilerde polis Avrupa Parlamentosu’na yürümek isteyen protestoculara müdahale etti. Protestocular “sosyal kış” geliyor yazılı pankart taşıdı ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la Belçika Başbakanı Charles Michel’in istifası yönünde sloganlarda bulundu.

Diğer taraftan bu ülkeler dışında Hollanda’nın Rotterdam kentinde düzenlenen gösteride olay çıkmadı. Protestocular şarkılar söyleyerek yürürken, sokaktan geçenlere de çiçekler verildi.