image

PeyamaKurd - Fransa'da Anayasa Konseyinin yüz binlerce kişinin katıldığı gösterilere neden olan tartışmalı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele yasasını onaylamasına karşı Paris'te gösteri yapıldı.

Ülkede yasaya karşı protestolar artarken, konseyin yasanın özellikle bazı meslek gruplarının aşı zorunluluğu ile Kovid-19 sağlık ruhsatı uygulamasını genişleten maddelerini onaylamasına tepki gösteren aralarında Sarı Yeleklilerin de bulunduğu binlerce kişi bugün Danıştay ve Anayasa Konseyinin bulunduğu Palais Royal'de bir araya geldi.

Bölgedeki güvenlik güçleri, başkentteki Anayasa Konseyinin önünde yoğun önlem alarak protestocuların binaya yaklaşmasını önledi.

Yasaya protestoculardan tepki: "Kısıtlamalara karşıyız"

Ülkedeki protestlarda Sarı Yeleklilerin liderlerinden Jerome Rodrigues, basına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ülkede 3 yıldır "özgürlüklerin altını oyduğunu" dile getirdi.

Jerome Rodrigues açıklamasında, yasa kapsamındaki sağlık ruhsatının insanları kahve içerken, tedavi olurken ya da normal vakit geçirirken ruhsat göstermek zorunda bırakacağını vurgulayarak, "Bu özgürlük kısıtlamalarına karşıyız. Fransa gibi insan haklarının kökeni bir ülkede bu normal değil" açıklamasında bulundu.

Ayrıca açıklamasında Konseyin 9 üyesinin yasanın sadece birkaç maddesini anayasaya aykırı bulduğunu hatılatan Jerome Rodrigues, "Bugün Fransa için hüzünlü ve tarihi bir gün. Fransa'da özgürlüklerin sonlanmaya başladığı gün bugün, bu nedenle meydanlardayız" sözlerine yer verdi.