image

PeyamaKurd - Fransa’da tartışmaların odağında olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı pasaportu yasa tasarısı Parlamento tarafından onayladın.

Fransa Parlamentosu'nun üst kanadı Senato ile alt kanadı Ulusal Meclis üyeleri oluşturdukları ortak bir komisyonda, Kovid-19 aşı pasaportu yasa tasarısını yapılan bazı yeni değişikliklerle 123'e karşı 199 oyla kabul etti.

Koronavirus salgınıyla mücadele kapsamında Fransa'da, Covid-19 aşı belgesi, son 48 saat içinde yapılmış negatif PCR testi veya son 6 ay içinde Covid-19'u atlattığını kanıtlayan bir belge sunulması getiren Covid-19 aşı pasaportu yasa tasarısı, konser gibi etkinliklerin yanı sıra kafe, restoran, toplu taşıma ve 50 kişiden fazla kapasiteli kapalı mekanlarda zorunlu hale getirilmişti.

Ülkede birçok vatandaş ise, yasa tasarısına karşı çıkarak protestolar düzenlemişti.

Fransa'da gerginliğe neden olan Kovid-19 aşı pasaportu yasa tasarısına ilişkin toplanan Fransa Parlamentosu'nun alt ve üst kanadından ise, bazı değişikliklerin ardından yasa tasarısına onay geldi.

Öte yandan  Parlamento'nun üst kanadı Senato ile alt kanadı Ulusal Meclis üyeleri oluşturdukları ortak komisyonda yaklaşık 3 saat süren görüşmelerde, yasa tasarısına 18 yaşından küçüklerin Kovid-19 aşı pasaportu uygulamadan muaf tutulmasını, alışveriş merkezleri ve restoranların açık teraslarında belge talep edilmemesini ve 16-17 yaşındaki gençlerin ailelerinin izni olmadan Covid-19'a karşı aşılanabilmesini ekledi.