image

PeyamaKurd - Video konferans yoluyla düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi'nin ardından açıklamalarda bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa'nın yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgının yol açtığı ekonomik krize karşı ortak bir çözüm bulamaması halinde Avrupa'nın geleceğinin olmayacağını belirtti. 

Macron, Kovid-19'la mücadelesinde Afrika'ya destek sağlama konusunda AB olarak ortak hareket edeceklerini belirterek, Avrupa'nın birçok sektörde bağımsızlığını elde etmesi gerektiğine dikkat çekti. 

Avrupa ülkelerinin salgına verdiği yanıtın "simetrik" olmadığını belirten Macron, bunun düzeltilmemesi halinde Avrupa'nın ekonomik olarak daha da etkileneceğini vurgulayarak salgına karşı dayanışma ve birlik içinde olunması gerektiğini vurguladı. 

Fransa Cumhurbaşkanı, AB'nin ekonomisini yeniden canlandıracak bir planın oluşturulması gerektiğine işaret ederek, Avrupa'da daha önce görülmemiş şekilde gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 5-10 düşmesinin öngörüldüğüne değindi. 

Ayrıca Macron açıklamasında, salgının yol açtığı ekonomik krize karşı Avrupa'nın ortak çözüm bulunmaması halinde Avrupa'nın geleceğinin olmayacağına inandığını belirterek "Avrupa'nın bir parçasını terk edersek tüm Avrupa çöker" ifadesini kullandı.