image

PeyamaKurd - ABD merkezli Foreign Policy dergisi Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası’na yönelik müdahaleleriyle ilgili dikkat çekici bir analiz yayımladı.

Analizde, “Türkiye’de merkez bankasının bağımsızlığı artık yok olma tehlikesi altında bir tür” yorumu yapıldı.

Dergi, otokrat liderlerin yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) istifade ederek merkez bankalarının bağımsızlığını zayıf düşürdüğünü belirttiği haberde örnek olarak Erdoğan'ı gösterdi.

Dünyaca ünlü ABD merkezli dergi, 20 yıllık iktidarı boyunca Erdoğan'ın ekonomiyle ilgili kendisine itiraz eden neredeyse her ekonomi yetkilisinin “işini bitirdiği” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de 2021'de enflasyonun rekor kırdığına ve Türk Lirası'ndaki hızlı değer kaybına dikkat çekilen yazıda, Erdoğan'ın Merkez Bankası'nın tavsiyelerine rağmen düşük faiz politikasında ısrar ettiği hatırlatıldı.

“Ayaklanma olasılığı Türkiye için özellikle önem taşıyor!”

Dergide ayrıca, Erdoğan'ın bu konuda yalnız olmadığı, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in de bir süre önce ülkesinin merkez bankasına zorunlu karşılık oranlarını azaltma talimatı verdiği belirtilerek ABD’de anketlerde gerileyen Joe Biden yönetiminin de aynı yolu izleyebileceğine dikkat çekildi.

Yazıda, Kazakistan örneği verilerek Türkiye’de olası bir ayaklanmaya dikkat çekilerek şu değerlendirmeye yer verildi:

“Peki Biden’ı Erdoğan ve Şi’den ayıran ne? Sonuçta demokrasiler kuralları temel alır. Biden kurumsal gücü faydalı bir araç olarak görüyor. Enflasyon, rejimden memnun olmayan vatandaşların açısından odak noktası olabilir. Fiyat artışları Kazakistan’daki gibi sokak gösterilerini tetikleyebilir. Kitlesel bir ayaklanma olasılığı, Erdoğan’ın gerileyen popülaritesi düşünüldüğünde Türkiye için özellikle önem taşıyor.”