image

PeyamaKurd- Sarı Yelekler Fransa yönetiminin, cumartesi yapacakları protetolara gölge düşürmek için Strazburg'da dün akşam yaşanan silahlı saldırıyı organize ettiğini iddia etti.

Sarı Yelekler, sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarda Strazburg'daki dünkü saldırının bir komplo olduğunu öne sürdü.

Saldırının, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Sarı Yelekler'in protestolarına yönelik yaptığı açıklamanın ertesi günü ve cumartesi yapacakları gösteriden birkaç gün önce meydana gelmesinin tesadüf olamayacağını belirten göstericiler, bu saldırıyı cumartesi günkü protestoya gölge düşürmek için Fransa yönetiminin organize ettiğini iddia etti.

Sarı Yelekler'in en önemli simalarından Maxime Nicolle, "Fly Ryder" adındaki sayfada paylaştığı videoda saldırı gerçekleştirmek isteyen kişinin akşam saatlerinde kalabalık olmayan bir caddeye gitmeyeceğini ve Paris'in ünlü Champs-Elysees Caddesi'ni tercih edeceğini anlattı.

Phinou Cetout adında bir protestocu ise, "İşte! Olacak olan oldu. Macron'un konuşmasının ertesi günü ve cumartesi günkü gösteriden önce saldırı meydana geldi. İnsanları aptal yerine koymuyorlar mı?" ifadelerini kullandı.