image

PeyamaKurd - Türkiye ile NATO'ya üyelik sürecine ilişkin sorunlar yaşanan Finlandiya, Rusya'ya bir mesajda bulundu. Açıklamasında ülkenin NATO’ya katılmasının Rusya için tehdit olmadığını dile getiren Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, ortak sınırda barışın sürmesini istediklerini ifade etti.

NATO üyelik sürecine dair Washington’daki CSIS merkezinde konuşan Bakan Haavisto şu ifadelere yer verdi:

“Finlandiya’nın NATO üyeliği, kimseler için tehdit değil. Rusya’yla 800 kilometreden fazla olan sınırımızda barışın sürmesini istiyoruz. Biz sadece kendi güvenliğimizi artırmak ve Avrupa’nın güvenliğine katkıda bulunmak istiyoruz."

"Rusya'nın verdiği tepki normal ve yanlış hesap"

Pekka Haavisto açıklamalarında, Rusya’nın “kendi güvenliği için risk taşıyan, asker ve teçhizatta büyük kayıplara yol açan çok küstahça adımlara” hazır olduğunu iddia ederek, “Çok öngörülemeyen hareketler yapabilen bir komşunun yanında yaşıyor olmanız büyük bir endişe kaynağı” değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca açıklamasında Finlandiya’nın tarafsızlık statüsünden vazgeçişine Rusya’nın verdiği tepkiyi “normal” ve “yanlış hesap” olarak nitelendiren Haavisto şu sözleri kullandı:

“Bunlar, hava sahamızın ihlali, rubleyle ödemeyi reddettiğimiz için doğalgaz boru hattının kapatılması ve diğerleri. Tüm bunlar, önceden hazırlık yaptığımız sonuçlar. Şaşılacak hiçbir şey yok."