image

PeyamaKurd - NATO üyeliği konusunda tartışmalar yaşayan Finlandiya, üyeliğin hızlandırılmasını istiyor. Üyeliği konusunda açıklamada bulunan Finlandiya Avrupa İşleri Bakanı Tytti Tuppurainen, Türkiye ile ortak bir zemin bulabileceklerine inandıklarını ve kesinlikle istişarelere hazır olduklarını dile getirdi.

NATO üyelik başvurusuna dair France24 Televizyonu'na konuşan Finlandiya Avrupa İşleri Bakanı Tytti Tuppurainen, NATO'ya üyeliklerinin hızlandırılmasının tüm tarafların çıkarına olduğunu vurguladı.

Tuppurainen, henüz NATO'nun güvenlik garantilerine sahip olmadıklarını belirterek, "Bu bir gri bölge ve bu gri bölgeyi mümkün olduğunca kısa tutmanın, tüm tarafların çıkarına olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden katılım anlaşmalarımızın kabulü için gerçekten hızlı olmak için çağrıda bulunuyoruz" sözlerine yer verdi.

"Mesaj açık, Finlandiya NATO üyesi olmak istiyor"

Ayrıca açıklamasının devamında ülkelerini Batı'nın bir parçası olarak gördüklerini belirten Tuppurainen şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ukrayna savaşı güvenlik anlayışımızı büyük ölçüde değiştirdi. Anketler NATO'ya katılmamızı gösteriyordu. 188 lehte ve 8 aleyhte oyla parlamentomuzdan da çok güçlü bir yetki aldık. Yani mesaj açık, Finlandiya NATO üyesi olmak istiyor. Bu bizim seçimimiz, ulusal kararımız ve Rusya'nın buna uyum sağlaması gerekiyor."