image

PeyamaKurd - Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan TBMM'de Dışişleri Bakanlığı'nın bütçesi görüşülürken milletvekillerinin sorularını cevapladı.

"Kategorik olarak PKK'nın düşmanıyız, Kürtlerin değil"

Hakan Fidan’ın öne çıkan yanıtları şöyle: 

Hakan Fidan, “Sınır ötesi harekatı konusunda kategorik olarak devletimiz Kürt düşmanlığı yapıyor gibi bir algı oluşturuyorlar. Biz bunu reddediyoruz. Bu anlatılardaki Kürt kelimesini çıkartıp PKK koymak gerekiyor. Kategorik olarak PKK'nın düşmanıyız” dedi. 

Fidan şöyle devam etti: 

“Bu da zevk olarak geliştirdiğimiz bir düşmanlık değil. Bize düşmanlık edildiği, silah çekildiği için düşmanız. Türkiye'ye silahla gelmiş bir düşman var, PKK.Biz de ona düşmanlık yapmakta haklıyız. Neden Türkiye'yi kategorik olarak Kürt düşmanı gibi gösterme gayreti var? Bu dil yanlış bir dil, haksız bir dil. 

Temel değerlerden, haktan hukuktan bahsediliyorsa bu dilden çıkmak lazım. Bu dili kabul etmiyorum. PKK Türkiye'ye silah çekmeye devam ettiği sürece mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. Sadece PKK değil, kim oluşa olsun bize silah çekenle biz mücadele ederiz.Bu devlet olmanın, bağımsız olmanın var olmaz bir şartı.” 

Suriye konusu 

“Yapıcı bir rol oynamaya çalışıyoruz. 6-7 yıldır muhalefetle rejim arasında bir çatışma yok. Biz bu çatışmayı körükleyen taraf değiliz. Siyasal bir çözüm için beklentimiz var. Her türlü fırsatı değerlendirmeye çalışıyoruz. 

Ama rejimin kendi muhalefetiyle uzlaşmaya yönelik çok ciddi adımlar attığını da görmüyoruz. İnsanlar gönüllü dönmediği sürece zorla gönderme politikamız yok.

Bölgesel istikrara, önem veriyoruz” 

“Göç üreten yerlerdeki sorunlara bakalım diyoruz. Buradan göç neden çıkıyor, biz ne yapabiliriz, buradan soruyu soralım. Bu yönde sahici bir bakış açısı yok(Avrupa'da) Çünkü yük getiriyor. 

Küresel göç sorunu var, küresel mücadele ortaya koymalıyız. Sadece Türkiye değil müreffeh tüm ülkeler etkileniyor. Biz bölgesel istikrara, bölgesel kalkınma projelerine politika olarak önem veriyoruz.”