image

PeyamaKurd- 45 gündür Irak’ta devam eden gösterilerin giderek şiddetini arttırması ardından Irak eski Başbakanı Haydar El İbadi, seçim hükümeti kurulması için çağrıda bulundu.

Erken seçimlere hazırlık olarak bağımsız bir hükümet kurulması çağrısında bulunan Irak eski Başbakanı Haydar el-İbadi, net bir takvimin olmamasının mevcut sıkıntıları daha da derinleştireceğini söyledi.

Geçtiğimiz gün iptal edilen Irak yerel seçimlerine atıfta bulunan İbadi, yaptığı yazılı açıklama ile zamanı belirlenmiş bir geçiş dönemi olmaksızın söylenecek söz ve yol haritasının; erteleme ve uzatma anlamına geldiğini belirtti.

Kurulması çağrısında bulunduğu bağımsız hükümetin temel görevinin ülkeyi erken seçimlere taşımak olduğunu kaydeden İbadi, bunun insaflı bir kanun ve Birleşmiş Milletler'in (BM) ortaklığında bağımsız bir komisyon ile yapılması gerektiğine işaret etti.

Irak'ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla 1 Ekim'de başlayan ve hala devam eden gösterilerde bugüne dek 323 kişi hayatını kaybetmiş, 15 binden fazla kişi de yaralanmıştı.