image

PeyamaKurd - Suriye'de Beşar Esad rejimi güçlerinin bir haftadır saldırdığı Dera bölgesi ile ilgili tepki gösteren Avrupa Birliği (AB), kentte sivillerin korunması ve siyasi çözümün yol haritasına bağlı kalınması çağrısında bulundu.

Konuyla ilgili yazılı açıklamada bulunan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell'in ofisine göre, Suriye'nin güneybatısının "2018'den bu yana görülen en kötü ve ölümcül şiddeti" yaşadığı kaydedildi.

AB'den yapılan açıklamada, "Dera ve ötesinde ciddi bir tırmanma riski var." değerlendirmesinde bulunarak, ağır bombardımanlarda kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu düzinelerce sivilin öldürüldüğü ve 10 bin kişinin yerinden edildiğine dikkat çekilirken 50 bin kişiye hizmet veren Dera Devlet Hastanesinin havan toplarıyla vurulduğu belirtildi.

Ayrıca açıklamada, Dera sakinlerinin engelsiz, güvenli ve sürdürülebilir insani yardıma erişiminin sağlanması çağrısı yapılarak şu ifadelere yer verildi:

"AB, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen'in Suriye'deki tüm taraflara sivillerin korunması ilkesine ve uluslararası insancıl hukuka bağlı kalma çağrısına katılıyor ve tüm tarafları gerilimi tırmandırmaktan kaçınmaya ve sükuneti yeniden sağlamaya çağırıyor."