image

PeyamaKurd - Suriye’de 26 Mayıs'ta yapılacak devlet başkanlığı seçiminde Beşar Esad’a karşı yarışacak isimler arasında olan Mahmud Ahmed Marei Afrin, Rojava, Türkiye ve Kürtler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Suriye seçimleri için adaylığı mahkeme tarafından kabul olan Mahmoud Ahmed Marei, K24’e yaptığı açıklamalarda Kürtlerin Suriye halkının bir parçası olduğuna dikkat çekerek “Suriye’de Kürt-Arap ayrımcılığı yok” dedi.

Suriye’de vatandaşların hakları ile ilgili bir programının olduğuna vurgu yapan Marei, “Düşüncelerinden ve fikirlerinden dolayı tutuklanan mahkumların serbest bırakılması, muhalefet ve yetkililerin fiilen katılacağı bir ulusal hükümetin kurulması da programımda yer alıyor. Ayrıca bir kongre düzenleyerek yetkililerle birlikte muhalefeti de dahil ederek, Suriye krizine çözüm bulmak için bir ulusal diyalog oluşturmak ve anayasayı değiştirmek için çalışacağım. Suriye’de yeni bir anayasa hazırladığımızın içerisinde Araplar, Kürtler, Hristiyanlar, Müslümanlar ve herkes eşit olacak” ifadesini kullandı.

Suriye’nin ilk devlet başkanının Kürt olduğunu ifade eden Marei sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Birçok Kürt Suriye’de devlet başkanı oldu. Suriye'nin ilk Devlet Başkanı olan Muhammed Ali Abid bir Kürt’tü. Fransızlara karşı ayaklanan ve Suriye için savaşan pek çok vatansever Kürt vardı. Çok sayıda Kürt Suriye'de yüksek mevkilerde bulundu. Suriye'de Araplarla Kürtler arasında bir fark yok ve hiçbir ayrımcılık olmamalı.”

“Türkiye Afrin’den çıkmalı”

Açıklamasında Afrin konusuna da değinen Marei şu ifadeleri kullandı:

“Suriye'deki durum gün geçtikçe daha iyiye doğru gidiyor, birçok ülke büyükelçiliklerini yeniden açıyor. Türkiye Afrin, Gire Spi, Serêkaniye ve İdlib’de işgalcidir. Türkiye'nin bu bölgelerden çıkması lazım. ABD de Suriye topraklarından çıkmalıdır.”