image

PeyamaKurd - Esad’ın danışmanı Luna Şibil, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ve Türkiye hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Açıklamasında DSG ile görüşmelerin devam ettiğini ifade eden Şibil, Türkiye’nin Suriye savaşı başlamadan önce sınırda kamplar inşa ettiğini iddia etti.

Şibil RT’ye verdiği röportajda, Rojava’daki siyasi sürece dikkat çekerek “Müzakereler Suriye hükümeti için bir prensiptir. Bu nedenle DSG’yle görüşmelerimiz sürüyor ancak müzakerelere dış müdahale olmamalı” dedi.

Çoğu bölgede müzakereler sonucu anlaşmanın sağlandığını ve başarıya ulaştıklarını ifade eden Şibil, “Ancak Amerika, Türkiye ve ayrılıkçı Kürtlerle oynuyor. Onlar da Amerika’nın talimatlarını harfiyen yerine getiriyor” diye konuştu.

“Suriye halkı federalizm sistemini kabul etmez”

Suriye’de çözüm için tartışılan federalizm sistemi hakkında da konuşan Şibil, Buna Suriye halkı karar verir ancak halkımızın büyük çoğunluğunun buna karşı çıkacağına inanıyorum” dedi.

“Ankara, savaş başlamadan önce sınırda kamplar inşa etti”

Öte yandan Türkiye hakkında da açıklama yapan Şibil, Ankara’nın Suriye Savaşı’ndan önce bölgeye geldiğini ve Müslüman Kardeşler’e siyasi rol verilmesini talep ettiğini iddia etti.

Türkiye’nin Suriye’de varlık gösterdiği bölgelerde demografiyi değiştirmeye çalıştığını kaydeden Şibil, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Türk yetkililer Suriye’deki olaylardan önce Suriye’ye gelerek, eli kanlı terör örgütü Müslüman Kardeşler’e (İhvan) siyasi rol verilmesini istedi. İşledikleri bütün suçlara rağmen örgüt üyelerinin serbest bırakılmasını talep ettiler. Suriye krizinden önce Türkiye, İhvan ve El Kaide’nin radikal ideolojisinin önünü açıyordu. Bunun kanıtları da var. Ankara, savaş başlamadan önce sınırda kamplar inşa etti”