image

PeyamaKurd - Demokratik Suriye Meclisi (DSM), Suriye rejiminin devlet başkanı Beşar Esad’ın açıklamalarının olumlu bulduklarını ve diyaloğa her zaman açık olduklarını belirtti.

SDM, Suriye rejiminin devlet başkanı Beşar Esad’ın dün basına yaptığı açıklamalara yönelik açıklama yaptı. 

“SDM olarak, Suriye demokratik muhalefetinin ittifakı çerçevesinde Suriye hükümetiyle diyaloğa hazır olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın dün yayınlanan açıklamalarını takip ettik." İfadeleri yer alan açıklamada görüş ayrılıkları olsa da Suriye’nin parçalanma tehlikesi ve Türkiye'nin tehditlerine karşı durmak için doğru bir diyalog gerçekleştirmenin önünde hiçbir engel bulunmadığı kaydedildi. 

SDM tarafının açıklaması şöyle devam etti: 

"Bu temelde Suriye’nin kuzeyini korumak için can veren ve kanı, DSG’nin Kürt, Arap, Çerkez, Ermeni ve Asuri şehitlerinin kanlarıyla karışmış Suriye ordusu askerlerini anıyoruz.

Özerk Yönetim’in Suriye’nin parçalanmasını istediği yönündeki anlayışları boşa çıkarmayı, şehitlerimize bağlılığın bir gereği olarak görüyoruz. DSG Kuzey ve Doğu Suriye halklarının iradesini temsil etmektedir. Bu temelde, bir kez daha Arap ülkeleri ya da uluslararası arabuluculukla gerçekleşebilecek her platformda yer almaya hazır olduğumuzu belirtiyoruz."